Nieuw: The House opent een kantoor in Hasselt!
Zilverprijs breekt uit boven $ 42 per troy ounce
Zilver staat dit jaar dus volop in de spotlights. Terwijl goud de krantenkoppen haalt met recordprijzen, blijkt zilver in 2025 zelfs nog beter te presteren. Volgens Peter Krauth, oprichter van SilverStockInvestor, profiteert het metaal niet alleen van dezelfde krachten die goud opstuwen – zoals de verwachting van renteverlagingen door de Federal Reserve en aanhoudende zorgen over inflatie – maar kent het ook unieke factoren die de rally extra kracht geven.
Het grootste verschil zit in de schaarste. Waar goud relatief beperkt wordt gebruikt in de industrie, verdwijnt meer dan de helft van de jaarlijkse zilverproductie in industriële toepassingen. Dat maakt de markt kwetsbaarder voor tekorten. Krauth wijst erop dat de beschikbare voorraden de afgelopen vier jaar flink zijn geslonken. De prijs verdubbelde bijna: van zo’n 22 dollar per ounce in februari 2024 naar bijna het dubbele nu.
Een van de belangrijkste vraagmotoren is zonne-energie. Analisten vreesden dat de vraag zou terugvallen door het aflopen van subsidies in de VS en een groeivertraging in China. Krauth ziet dat anders: de combinatie van zonnepanelen met steeds goedkopere batterijopslag maakt zonne-energie juist aantrekkelijker dan ooit. Vooral datacenters die draaien op kunstmatige intelligentie kiezen steeds vaker voor deze oplossing, omdat het snel inzetbaar is en de betrouwbaarheid dankzij opslag sterk toeneemt. Ter vergelijking: waar een kerncentrale gemiddeld 15 jaar kost van plan tot uitvoering, staat een zonnepark er in anderhalf jaar.
Naast industriële vraag speelt ook de investeringskant mee. Door handelsspanningen en dreigende tarieven is een groot deel van het zilver vanuit Londen richting New York verhuisd – en vaak niet meer teruggekomen. Het gevolg: de liquiditeit is fors afgenomen. Inmiddels zit 80% van de Londense voorraden vast in ETF’s, waardoor slechts 20% nog beschikbaar is voor uitleen of fysieke levering. Ook dat creëert nieuwe krapte.
De grootste motor blijft echter het rentebeleid van de Fed. Krauth herinnert eraan dat zilver in de drie voorgaande renteverlagingcycli gemiddeld 332% steeg in de 12 tot 18 maanden nadat de centrale bank na een pauze opnieuw begon te verlagen. Als dit patroon zich herhaalt, zou zilver volgens hem moeiteloos boven de 100 dollar per ounce kunnen uitkomen.
Op de korte termijn verwacht hij wel een correctie zodra de verwachte renteverlaging in september wordt doorgevoerd – een klassiek geval van buy the rumor, sell the news. Maar hij ziet dat juist als een koopkans. Tegen het einde van dit jaar rekent Krauth op een koers van 45 dollar, met volgend jaar een stevige kans op een doorbraak boven de 50 dollar – en mogelijk nog veel hoger.
-
Marktanalyse
Amerikaanse rente goudprijs: hoe hoge obligatierentes en de dollar de goudmarkt in evenwicht houden
-
Marktanalyse
Energieprijzen inflatie: hoe een energiecrisis via de productieketen leidt tot tweede-ronde-effecten
-
Marktanalyse
Goldman Sachs goudprijs verwachting: waarom het koersdoel voor 2027 op 5.400 dollar staat
-
Marktanalyse
ECB renteverhoging goud zilver: wat een restrictief monetair beleid betekent voor edelmetalen