Forse correctie bij edemetalen na bull run van afgelopen vrijdag, CME trekt marges op
Zilver is scherp teruggevallen nadat het voor het eerst door de grens van 80 dollar per ounce brak, waarmee een recordrally tot stilstand kwam die werd aangedreven door speculatieve vraag uit China. Ook goud daalde en kende zijn grootste terugval in twee maanden.
Het witte metaal verloor maandag meer dan 7% en noteerde daarmee de grootste intradaydaling sinds 2021, terwijl technische indicatoren aangaven dat de rally mogelijk te snel en te ver was gegaan. Goud zakte tot wel 4,5% tot onder 4.450 dollar per ounce en viel daarmee terug van het verse record dat vorige week werd bereikt, nadat signalen erop wezen dat ook dit metaal overgekocht was.
De scherpe ommekeer in zilver kwam enkele uren nadat de prijs boven 84 dollar per ounce was uitgestegen, aangejaagd door sterk oplopende Chinese vraag van de kant van de beleggers. De premie voor spotzilver in Shanghai steeg tot meer dan 8 dollar per ounce boven de Londense prijs, het grootste verschil ooit gemeten.
De 14-daagse relatieve-sterkte-index (RSI) van zilver — een maatstaf voor koop- en verkoopmomentum — stond rond 67, nadat die de afgelopen drie weken boven de 70 had gelegen. Een waarde boven 70 wordt doorgaans als overgekocht beschouwd.
UBS SDIC Fund Management Co. maakte zich in toenemende mate zorgen dat beleggers blootgesteld zouden kunnen worden aan zware verliezen als de stierenmarkt in zilver plots zou omslaan. De premie van het fonds zwol vorige week aan tot meer dan 60% boven de waarde van de onderliggende activa, zijnde zilvercontracten op de Shanghai Futures Exchange.
In tegenstelling tot goud is zilver een belangrijk onderdeel van tal van industriële producten, met name zonnecellen. Met name door het feit dat de zilvervoorraden zich dicht bij recorddieptepunten bevinden, bestaat het risico op aanbodtekorten die meerdere sectoren kunnen raken.
Sommige beurzen nemen maatregelen om de risico’s te beperken. De marges voor bepaalde Comex-zilverfuturescontracten werden vanaf maandag verhoogd, zo blijkt uit een verklaring van CME Group Inc. Volgens sommige analisten zal dit helpen om speculatie terug te dringen.
De rally van vorige week kwam slechts twee maanden nadat de Londense zilvermarkt te maken kreeg met een volledige ‘squeeze’, toen inflows in beursgenoteerde fondsen en exporten naar India de toch al extreem lage voorraden verder uitholden. Sindsdien zijn er aanzienlijke inflows in de Londense kluizen geweest, maar een groot deel van het wereldwijd beschikbare zilver bevindt zich nog steeds in New York, terwijl handelaren wachten op de uitkomst van een Amerikaans onderzoek dat kan leiden tot invoerheffingen of andere handelsbeperkingen.
Spotzilver daalde tot 71,96 dollar per ounce om in New York, na eerder op de dag een record van 84,01 dollar te hebben bereikt. Goud zakte 4,4% tot 4.334,14 dollar per ounce. Platina kelderde met meer dan 13%, terwijl palladium meer dan 15% verloor, de grootste daling sinds 2022.
-
Marktanalyse
Goudprijs zal volgens de analisten dit jaar de opwaartse trend vasthouden
-
Marktanalyse
BMO sluit goudprijs van 6.500 dollar dit jaar niet uit
-
Marktanalyse
David Morgan maakt zich weinig zorgen om correcties in de zilverprijs
-
Marktanalyse
Goudprijs naar 20.000 dollar? Société Générale sluit het idee niet uit