Chinese zilvermarkt lijkt dol gedraaid
De handel in de UBS SDIC Silver Futures Fund LOF werd eerder deze week stopgezet omdat de marktomstandigheden zodanig ontwricht raakten dat het fonds zijn kernfunctie niet langer ordentelijk kon vervullen. In essentie gaat het om een combinatie van extreme volatiliteit op de zilvermarkt, verstoringen in de futuresmarkten en een explosieve toestroom van particuliere beleggers die het fonds loskoppelden van zijn onderliggende waarde.
Dit type fonds is opgezet om de prijsontwikkeling van zilverfutures zo nauwkeurig mogelijk te volgen. Dat lukt alleen zolang de markt liquide is, prijsverschillen beheersbaar blijven en het fonds in staat is om nieuwe participaties uit te geven of bestaande in te kopen. In de recente marktfase werd zilver echter geconfronteerd met uitzonderlijke spanningen: scherpe prijsstijgingen, marginverhogingen op futuresbeurzen, krapte in beschikbare contracten en een toenemende vrees voor fysieke tekorten. Daardoor werd het voor het fonds steeds moeilijker – en risicovoller – om nieuwe posities op te bouwen zonder bestaande beleggers te benadelen.
Tegelijkertijd explodeerde de vraag vanuit de Chinese retailmarkt. Beleggers zochten massaal blootstelling aan zilver als bescherming tegen valutarisico, geopolitieke onzekerheid en systeemstress. Omdat de creatie van nieuwe participaties werd beperkt of tijdelijk stopgezet, ontstond een klassiek spanningsveld tussen vraag en aanbod van het fonds zelf. Het gevolg was dat de beurskoers van het fonds steeds verder losraakte van de intrinsieke waarde van de onderliggende zilverfutures.
Die hoge premie waartegen het fonds werd verhandeld betekent simpel gezegd dat beleggers bereid waren aanzienlijk méér te betalen voor een aandeel in het fonds dan wat het fonds feitelijk waard was op basis van zijn zilverposities. Zo’n premie is geen teken van extra zilver in het fonds, maar van schaarste aan toegang. Het weerspiegelt speculatieve druk, angst om de boot te missen en het ontbreken van alternatieven binnen het lokale financiële systeem. In extreme gevallen zegt zo’n premie meer over marktemotie dan over zilver zelf.
Voor de fondsbeheerder vormt dat een groot risico. Nieuwe instappers lopen vrijwel zeker kans op verlies zodra de premie normaliseert, zelfs als de zilverprijs verder stijgt. Door de handel stop te zetten, probeert men beleggers te beschermen, marktmanipulatie te voorkomen en tijd te winnen om de structuur van het fonds te stabiliseren.
De handelsstop is een noodrem in een oververhitte markt, terwijl de hoge premie een alarmsignaal is dat vraag, liquiditeit en vertrouwen niet langer in balans zijn. Het is een symptoom van stress in het financiële systeem, niet van extra waardecreatie.
-
Marktanalyse
Goudprijs zal volgens de analisten dit jaar de opwaartse trend vasthouden
-
Marktanalyse
BMO sluit goudprijs van 6.500 dollar dit jaar niet uit
-
Marktanalyse
David Morgan maakt zich weinig zorgen om correcties in de zilverprijs
-
Marktanalyse
Goudprijs naar 20.000 dollar? Société Générale sluit het idee niet uit